Któż z nas nie chciałby mieć pięknej, zadbanej, jedwabiście gładkiej skóry… Robimy wiele, by taki stan osiągnąć. Jednak czasem pojawia się coś, co jest od nas w dużej mierze niezależne. To choroby, które niespodziewanie dotykają nasz organizm. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Od czego się ono bierze? Co jest jego przyczyną? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić, wzbudzić szczególną czujność? Nasi specjaliści postanowili rozprawić się z tymi pytaniami.

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry?

Specjaliści do dziś nie ustalili jednej zgodnej odpowiedzi mówiącej o tym, od czego jest atopowe zapalenie skóry. Bez wątpienia duży wpływ na jej pojawienie się u nas mają geny. Przyjmuje się, że aż u około siedemdziesięciu procent pacjentów w wywiadzie lekarskim pojawia się informacja, że ktoś w rodzinie już wcześniej cierpiał z powodu opisanego schorzenia. Ale co z pozostałymi trzydziestoma procentami? Fachowcy jako najbardziej prawdopodobne przyczyny atopowego zapalenia skóry podają zanieczyszczenie naszego środowiska, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, zbyt mocno działające środki myjące oraz piorące, alergie pokarmowe, podwyższony poziom stresu, nieprawidłowa budowa oraz działanie skóry a także zwiększona ilość chorobotwórczych drobnoustrojów bytujących obecnie na ludzkiej skórze. Które powyższe przyczyny AZS są najbardziej szkodliwe? Zgody tu nie ma.

AZS – objawy u dorosłych

Warto wiedzieć o tym, że atopowe zapalenie skóry pierwsze objawy ma dość charakterystyczne. Zmartwić nas powinny między innymi dość wyraźne wykwity które mają tendencję do swędzenia. Do tego może dojść nieprzyjemny świąd znacznie uprzykrzający życie osobie chorej. Inne jasne symptomy AZS to czerwone grudki i plamy które wyglądają jak liszaj oraz podrażnienia i przesuszenia. W ich efekcie nasz naskórek wyglądem zaczyna nieco przypominać natłuszczony, suchy, przezroczysty pergamin.

Czy atopowe zapalenie skóry jest uleczalne, czy da się zupełnie pozbyć powyższych objawów? Niestety, odpowiedź nie jest zbyt pozytywna. Jeśli pierwsze objawy wystąpią bardzo wcześnie, zwłaszcza w wieku wczesnodziecięcym, istnieją nieduże szanse na pełne wyleczenie. Ale generalnie leczenie atopowego zapalenia skóry jest leczeniem objawowym, minimalizującym nieprzyjemne dolegliwości. Specjaliści przepisują tu leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, środki immunosupresyjne, foto- i fotochemioterapię. Do tego konieczne jest regularne natłuszczanie skóry, a w najcięższych przypadkach – także odzież specjalistyczna.